Archiwum Gim 2016/2017

Warsztaty w laboratorium kryminalistycznym

8 maja przedstawiciele klasa IC gimnazjum wraz z nauczycielem biologii wzięła udział w warsztatach w nowoczesnym laboratorium Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii oraz Medycyny Sądowej w WSPiA w Rzeszowie.

Warsztaty rozpoczęliśmy od krótkiego wykładu przeprowadzonego przez studentów należących do Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii. Następnie zapoznaliśmy się z wyposażeniem laboratorium, m.in. z zestawem daktyloskopijnym służącym do zabezpieczania śladów odbitek palców, zestawem mechanoskopijnym służącym do zabezpieczania śladów narzędzi wykorzystanych przez sprawcę przestępstwa, zestawem do mikrośladów, itp.

Nasi gimnazjaliści poznali praktyczne aspekty pracy technika kryminalistyki, w tym zasady zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Duże wrażanie wywarł na nich wariograf (poligraf) potocznie nazywany wykrywaczem kłamstw. Podczas warsztatów uczniowie wykorzystali także wiedzę zdobytą na lekcjach biologii związaną z anatomią człowieka oraz antropologią. Na zakończenie gimnazjaliści przymierzali okulary pozorujące obraz widzenia osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu.

Serdecznie zachęcamy do udziału w kolejnych warsztatach kryminalistycznych!